درباره تیس Teece

نویسنده: دکتر عقلایی

دیویدجی. تیس

متولد ۲ سپتامبر ۱۹۴۸ در شهر بلنهیمن کشور نیوزلند می باشد. وی یک نظریه پرداز متبحر و صاحب نظر و یکی از ۱۰ دانشمند برتر سال های اخیر و یکی از ایده پردازان بزرگ حیطه کسب و کار در موضوعات استراتژی های کسب و کار، نوآوری و فناوری، کارآفرینی و توانمندی پویا است. دیوید جی. تیس دکترای اقتصاد از دانشگاه پنسیلوانیا و استاد تمام تجارت جهانی مدرسه بازرگانی Haas دانشگاه برکلی کالیفرنیا است. تیس تا کنون به دریافت چهار دکترای افتخاری نایل آمده است. دیوید تیس بیش از ۳۰ سال تجربه در ارائه مشاوره در موضوعات اقتصاد، کسب و کار و مالی به بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی در سراسر جهان را دارد .تیس نظریه‌پرداز اصلی تئوری قابلیت‌های پویا (Dynamic Capabilities) و مولف بیش از ۲۰۰ مقاله و کتاب است. مقاله وی در مجله Long Range Planning در خصوص مدل‌های کسب و کار در سال ۲۰۱۰، در همین مدت زمان اندک به نقل از Google Scholar 2234 بار مورد ارجاع مولفین مقالات علمی قرار گرفته است. او همچنین یکی از ۱۰ دانشمند برتر، در ۱۰ سال گذشته می‌باشد و به نقل از اکسنچر (Accenture) در بین ۵۰ ایده‌پرداز بزرگ تاریخ در حیطه کسب و کار قرار گرفته است.

دکترای افتخاری وی

کشور دانشگاه سال
Russia St. Petersburg State Uni ۲۰۰۰
Denmark Copenhagen Business School ۲۰۰۴
Finland Lappeenranta University of Technology ۲۰۰۴
New Zealand University of Canterbury ۲۰۰۷

 

کتابهای پر فروش وی

  • مدیریت دارائی های فکری در سال ۲۰۰۰
  • مقالات مدیریت فناوری در سال ۲۰۰۳
  • مدیریت استراتژیک، توانمندی سازمان و دانش فناورانه در سال ۲۰۰۸
  • توانمندی پویا در سال ۲۰۰۹
  • استراتژی، نوآوری و تئوری سازمان در سال ۲۰۱۲
  • رقابت از طریق نوآوری در سال ۲۰۱۳
  • و کتاب های متعدد دیگر در قبل از سال ۲۰۰۰

 

مهمترین زمینه های پژوهشی وی

۱- کسب ارزش از نوآوری (Capturing value from innovation)

وی با ارائه مقاله ای با عنوان کسب منفعت از نوآوری در سال ۱۹۸۶، عنوان یکی از بهترین مقالات در مجله تحقیقات سیاست گذاری را کسب کرد. این مقاله به زعم سردبیران یکی از بهترین مقالات سالهای ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۰ در این حوزه بوده است. این مقاله تا کنون بیش از ۹۷۰۰ ارجاع به ان شده است. همانطور که در شکل ارائه شده در این مقاله آمده است، منفعت و سود ناشی از نوآوری لزوما به نواور تعلق نخواهد گرفت و سایر بازریگران حاضر در صنعت از این نوآوری منفعت خواهند برد. همچنین در ادامه به تشریح استراتژی های نوآوری پرداخته است.

همچنین در اکتبر سال ۲۰۰۶ مجله تحقیق سیاست به جهت یادبود این مقاله در پاسخ به واکنش های سایر محققین به این مقاله، مقاله تیس را با عنوان پاسخ به شبهات کسب ارزش از نوآوری (Reflections on Profiting from Innovation) چاپ نموده و درصدد تشریح جزئیات بیشتر از مفاهیم ارائه شده در مقاله اول پرداخته است.

teece1

۲- توانمندی پویا (Dynamic capabilities)

تیس تا حدی به عنوان معرفی کننده مفهوم توانمندی پویا در عرصه مدیریت استراتژیک شناخته می شود. وی با ارائه مقاله ای با عنوان توانمندی پویا و مدیریت استراتژیک در سال ۱۹۹۷ پایه و اساس این مفهوم را طرح ریزی نموده است. این مقاله تا کنون بیش از ۲۳۰۰۰ ارجاع داشته است. به نقل از ScienceWatch این مقاله محور اصلی موضوعات اقتصاد و کسب و کار در سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ بوده است. وی در این مقاله با ارائه سه فاز یکپارچه سازی، ساخت و پیکره بندی مجدد توانمندی پویا را به عنوان استراتژی سازمان برای رقابت تعریف می نماید. وی درسال ۲۰۰۷ با ارائه مقاله دیگری با عنوان تبیین توانمندی پویا (Explicating dynamic capabilities: the nature and microfoundations of (sustainable) enterprise performance)، مفاهیم جدیدی از توانمندی پویا شامل sensing, seizing, transforming مدل قبل خود را بهبود داده است. این مقاله تا کنون نیز بیش از ۴۱۰۰ ارجاع خورده است.

teece2

۳- شرکت های چند محصوله (Theory of the multiproduct firm)ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP