جیمز ام آتربک

جیمز ام آتربک

متولد سال ۱۹۳۳

گرد آوری: اصغر عقلائی

 آتربک، استاد مدیریت و نوآوری و استاد مهندسی سیستم در موسسه تکنولوژی ماساچوست است. وی لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه نورث وستنرن را در سال ۱۹۶۷ و کارشناسی ارشد خود را در همین رشته در سال ۱۹۶۵ از همان دانشگاه اخذ نموده است. مقطع دکتری خود را در رشته مدیریت صنعتی از دانشگاه MIT در سال ۱۹۶۸ به پایان رسانیده است.

مهمترین زمینه های علاقمندی وی، نوآوری فناورانه و فرآیند آن، سیاستگذاری فناوری و استراتژی بنگاه میباشد. وی از سال ۱۹۶۸ تا سال ۱۹۷۶ در مدرسه کسب و کار دانشگاه ایندیانا در سمت استادیاری و دانشیاری فعالیت داشته و از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ استاد مدعو مدرسه کسب و کار هاروارد بوده و همچنین از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۲ نیز در دانشگاه تکنولوژی چارمل[۱] استاد مدعو بوده است. از سال ۱۹۸۳ تا سال ۱۹۸۹ وی مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه تکنولوژی ماساچوست بوده است.

تمرکز تحقیقات وی در حوزه فرآیند نوآوری فناورانه در صنایع آمریکا و سایر کشورها می باشد. وی نویسنده دو کتاب ذیل در سالهای ۱۹۹۴ و ۲۰۰۶ بوده  و عمده تدریس های خود را حول پویایی فرآیند نوآوری فناورانه و درک این پویایی در توسعه محصول و فرآیند، فناوریهای مخرب و نوظور و نقشهایی که شرکت ها در شکار این فناوری ها می توانند ایفاء کنند بوده است. اما تحقیقات و تمرکز بررسی های کنونی وی بروی رشد پایدار شرکتهای تکنولوژی پایه در آمریکا، انگلیس، سوئد و … می باشد.

u1 u2

  1. Mastering the Dynamics of Innovation (1994)
  2. Design – Inspired Innovation (2006)

وی به همراه ویلیام جی آبرناتی در سال ۱۹۷۵، با پردازش واژه طرح غالب[۲]، مفهوم جدیدی در حوزه تکنولوژی و نوآوری محصول و فرآیند خلق کرد. آنها ابتدا منحنی عمر تکنولوزی را شامل سه فاز سیال، گذار و ویژه مطابق ویژگیهای جدول ذیل معرفی کردند.

 

طرح غالب

u3

سپس همانطور که در شکل ترسیم شده است، نرخ تغییرات در محصول و فرآیند را در این فاز ها معرفی نمودند. در جدول فوق و در نمودار مشخص شده است که  در ابتدای نوآوری و یا دوران سیالیت، نرخ تغییرات به دلیل نیازهای مختلف مشتریان و ذینفعان بسیار زیاد است و به مرور این تغییرات پس از ثابت شدن ویژگیهای محصول کم خواهد شد. در ادامه تغییرات از محصول بروی تغغیرات بروی فرآیند تولید سوئیچ کرده و نرخ این تغییرات بالا خواهد رفت. در نقطه ای تلاقی این دو نمودار باشد، در حقیقت طرح غالب بروی محصول رخ داده و محصول دارای ظاهر، ویژگی و مشخصات ثابت با اندک تغییرات خواهد شد.

u4

برخی از مثالهی ارائه شده از طرح غالب در توسط ایشان در جدول ذیل آمده است:

u5

به طور ساده در شکل زیر طرح غالب دوچرخه و عینک  شکل گرفته است.

u7

u6

در جدول ذیل برخی از تعاریف ارائه شده توسط محققین برای طرح غالب آمده است:

u8

[۱] Chalmers Technical University

[۲] Dominant design

كلمات كليدي: , , , ,

مطالب مرتبطارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP