ویلیام جکسون آبرناتی

William J. Abernathy

ویلیام جی آبرناتی

متولد سال ۱۹۳۳

فوت: ۱۹۸۳

گرد آوری: اصغر عقلائی

 

 

آبرناتی فارغ التحصیل دانشگاه تنسی کلمبا در رشته مهندسی برق می باشد. وی تحصیلات تکمیلی خود را در رشته MBA در سال ۱۹۶۴ و دکتری خود را در سال ۱۹۶۷ از مدرسه کسب و کار هاروارد به پایان رسانیده است. وی از جمله شاگردان پروفسور ویخام اسکینر[۱] می باشد.

بدلیل تجربه کاری وی در حوزه صنعت خودرو، وی تمرکز خود را بروی تشریح افول صنعت خودروی آمریکا و تاثیر تفکر و توجه به مدیریت نوآوری و برنامه ریزی بلند مدت گذاشته است. وی مطالعات خود را در حوزه بهره وری شروع و تلاشهای عمده خود را در دهه های ۶۰ و ۷۰ بیشتر بروی بهره وری و توسعه سازمان سوق داد. وی “معضل بهره وری[۲]” را در صنعت خودروسازی بسط داد و کتابهای ذیل را در این حوزه تدوین نمود:

a2 a3

۱٫      Productivity Dilemma: Roadblock to Innovation in the Automobile Industry

۲٫       Industrial Renaissance: Producing a Competitive Future for America

 

وی تقریبا اولین کسی بود که صنعت خودروی آمریکا را در مقایسه با صنایع رقیب نوظور ژاپنی زیر سوال برد.

طرح غالب[۳]

وی به همراه همکار خود آقای آتربک در سال ۱۹۷۵، با پردازش واژه طرح غالب، مفهوم جدیدی در حوزه تکنولوژی و نوآوری محصول و فرآیند خلق کرد. آنها ابتدا منحنی عمر تکنولوزی را شامل سه فاز سیال، گذار و ویژه مطابق ویژگیهای جدول ذیل معرفی کردند.

u3

سپس همانطور که در شکل ترسیم شده است، نرخ تغییرات در محصول و فرآیند را در این فاز ها معرفی نمودند. در جدول فوق و در نمودار مشخص شده است که  در ابتدای نوآوری و یا دوران سیالیت، نرخ تغییرات به دلیل نیازهای مختلف مشتریان و ذینفعان بسیار زیاد است و به مرور این تغییرات پس از ثابت شدن ویژگیهای محصول کم خواهد شد. در ادامه تغییرات از محصول بروی تغغیرات بروی فرآیند تولید سوئیچ کرده و نرخ این تغییرات بالا خواهد رفت. در نقطه ای تلاقی این دو نمودار باشد، در حقیقت طرح غالب بروی محصول رخ داده و محصول دارای ظاهر، ویژگی و مشخصات ثابت با اندک تغییرات خواهد شد.

u4

برخی از مثالهی ارائه شده از طرح غالب در توسط ایشان در جدول ذیل آمده است:

u5

به طور ساده در شکل زیر طرح غالب دوچرخه و عینک  شکل گرفته است.

u6 u7

در جدول ذیل برخی از تعاریف ارائه شده توسط محققین برای طرح غالب آمده است:

u8

[۱] Professor Wickham Skinner

[۲] Productivity Dilemma

[۳] Dominant design

 

كلمات كليدي: , ,

مطالب مرتبطارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP